4 תוספי וורדפרס שישפרו את ביצועי התמונות באתר שלכם

אין כמעט מי שמנהל אתר בעזרת מערכת ניהול תוכן כגון וורדפרס ולא מכיר את הרגע הזה שבו הוא מתחיל להעלות את התמונות לעמוד או לפוסט ונחרד לגלות כמה הן שוקלות. חלק מאיתנו יעשה אחורה פנה ויטפל בתמונות באמצעות תוכנות שונות שנמצאות על המחשב, אבל רובינו נוותר ופשוט נשאיר את התמונות כפי שהן.

לתמונות גדולות ששוקלות הרבה יש השפעה לא טובה על מהירות טעינת האתר. במחשב זה אולי לא נראה כל כך נורא, אבל כשגולשים בטלפון ובמיוחד ברשת סלולרית, התמונות מתחילות לעלות לאט ופוגעות בחוויית הגלישה בעמוד.

מלבד זאת גם לגוגל יש מה להגיד בעניין: החברה כבר הודיעה באופן רשמי שאתרים איטיים מאוד המספקים חווית שימוש לא טובה עשויים להיות מדורגים במקומות נמוכים בתוצאות החיפוש בעתיד (עד היום היא רק רמזה על כך). למרבה המזל, היא תיתן התראה מראש, כך שיש לכם זמן להתכונן.

אחת הדרכים הכי אפקטיביות להקל על עצמנו מבחינת אופטימיזציה לתמונות ושיפור מהירות האתר היא להשתמש בתוספים מיוחדים שנועדו במיוחד לשם כך (למרות שחשוב גם להשתמש בתוספים אחרים כמו תוספי קאש כדי למקסם עוד יותר את מהירות האתר)

אז מה זה בכלל אופטימיזציה לתמונות?

כאשר אנחנו מדברים על אופטימיזציה לתמונות, אנחנו בדרך כלל מדברים על שני אספקטים שונים:

  1. כיווץ מידות התמונה: כשאנחנו מעלים תמונות שצילמנו בטלפון או אפילו ממאגרי תמונות, המידות של התמונה עשויות להיות גדולות יותר מאלו שאנחנו זקוקים להן. כברירת מחדל, וורדפרס יוצרת כמה עותקים של התמונה בגדלים שונים, אך השליטה במידות התמונה (דרך הגדרות המדיה) הוא אוניברסלי. כלומר, אנחנו לא יכולים לקבוע עבור כל תמונה בנפרד את המידות שייווצרו. אנחנו אומנם יכולים לשלוט בגודל של התמונה גם בפוסט עצמו על ידי מתיחה שלה, אך התמונה שתטען בפועל היא עדיין התמונה המקורית.
  2. איכות התמונה: כאשר אנחנו משתמשים בפורמט המכווץ JPG, וורדפרס מורידה באופן אוטומטי את איכות התמונה. בערך ב-20%, שיטה הידועה גם כ-lossy. התוצאה היא תמונה חדה פחות שקשה יותר להבחין בה בפרטים. אם יש לנו בלוג שבו לאיכות התמונות יש חשיבות מכרעת (כגון, בלוג עיצוב או אומנות), ההתנהגות הזו עשויה לפגוע באיכות הוויזואלית של האתר שלנו באופן משמעותי. לעומת הכיווץ הפשוט הזה, יש גם כיווץ מתוחכם יותר שפשוט מסיר מהתמונה את כל החלקים שאנחנו לא רואים, ולא משנה מהו הפורמט שלה. כאן גודל הקובץ המתקבל הוא הרבה יותר קטן בלי לאבד את איכות התמונה. ישנו אפילו פורמט מיוחד לאינטרנט בשם webp שמשתמש בשליטה מעט אחרת של בניה מחדש של התמונה על סמך שחזור פיקסלים. הוא נתמך בכל הדפדפנים, אבל לא ניתן להעלות תמונות השמורות בו ישירות לוורדפרס ללא התקנת תוסף כלשהו.

כאמור, יש תוכנות או אתרים שמטפלים בכל העניין הזה גם לפני העלאה לאתר, אבל הן לא תמיד מאוד ידידותיות וכאשר מדובר בהרבה קבצים, השימוש בהן הוא אפילו יותר מסורבל.

התוספים הטובים ביותר לטיפול בתמונות

התוספים עליהם נדבר כאן הם imagify, short pixel, smush it ו-optimole. הם לא מסובכים לשימוש, אך חשוב לדעת שבסופו של דבר הם עולים כסף ואולי למעט optimole, אי אפשר להשתמש בהם לאורך זמן מבלי להוציא את הארנק.

עוד דבר חשוב בקשר להתקנה: כל התוספים הללו משתמשים בצורה כזו או אחרת בשרתים המרוחקים כדי לשלוח אליכם את התמונות, ולכן אתם צריכים מפתח API שאותו תוכלו לקבל במסך ההגדרות לאחר התקנת התוסף. המפתח יישלח למייל שמוגדר במשתמש שלכם ב-Wordpress.

Imagify

אימג׳יפיי הוא תוסף די בסיסי שעושה את העבודה: הוא משתמש בכיווץ ללא אובדן איכות או בכיווץ אגרסיבי יותר על פי בחירת המשתמש וגם מאפשר לקבוע את הגודל המדויק של התמונה. בין היתר הוא תומך ב-webp. התמונות נשלחות אל השרתים של imagify ולאחר מכן חזרה אל השרת שלכם.

המחיר של התוסף שווה לכל נפש: תמורת 5$ לחודש אתם יכולים לטפל בעד 10,000 תמונות, מספר גדול מאוד, לפחות כל עוד אתם לא מנהלים ארכיון אינטרנטי. יש גם אפשרות לקנות חבילות חד פעמיות במחיר שמתחיל מ-10 דולר ל-10,000 תמונות. החבילות האלו יכולות להיות שימושיות לפרויקטים גדולים של שחזור אתרים, העתקת אתרים ישנים לאתרים חדשים וכו' (בתוסף עצמו יש אופציה של כיווץ כל הקבצים בספריית המדיה שלכם בבת אחת).

בכל החבילות אין מגבלה על מספר האתרים, אך הנפח של החבילה יחולק בין כולם ברמת החשבון עצמו.

צילום מסך מתוך imagify

ShortPixel

שורט פיקסל הוא תוסף דומה מאוד ל-imagify, אך הוא מציע כיווץ ייחודי בשם Glossy. הכיווץ הזה מאזן בין איכות התמונה לבין מהירות האתר, כך שאם לא אכפת לכם שהאתר יהיה מעט יותר איטי לעומת שימוש בכיווץ ה-lossy (שהוא כיווץ ברירת המחדל).וגם כאן יש תמיכה ב-webp.

כמו Imagify, גם "שורט פיקסל" משתמש בשירותי הענן של החברה. לעומת זאת, המחירים מעט יותר יקרים: רק כ-5,000 תמונות תמורת 5$ לחודש. יש גם תוסף מתקדם יותר בשם Shortpixel Adaptive Images שעושה שימוש ב-CDN של החברה. (CDN מאפשר לשלוח את התמונה משרתים שונים ומתעדף את אלו שהכי קרובים למשתמש)

בנוסף לחבילות חד פעמיות וחודשיות, יש אפשרות נוספת של "שרתים ייעודים" המבטיחים כיווץ מהיר יותר לאתרים שמעלים תמונות רבות על בסיס יום יומי. יש לשים לב שמלבד המחיר הקבוע לחודש, יש גם "עלות הקמה", כך שמדובר בפתרון לא זול בכלל.

חבילות השרתים הייעודים תומכים גם ביצירת חשבונות משנה.

יש גם אופציה חינמית של כיווץ כ- 100 תמונות לחודש בלי הגבלת גודל, אך בפועל היא מתאימה רק לאתרים קטנים שעלו לאוויר לאחרונה.

תמונה לפני ואחרי אופטימיזציה עם שורטפיקסל

Smush

סמוש הוא תוסף עם כמה תכונות מעניינות: מלבד כיווץ תמונות ללא אובדן איכות, הוא מציע גם "טעינה עצלה". כלומר, התמונות יטענו לאתר רק כשהגולש מגיע אליהן. כמו כן, ניתן לזהות באופן אוטומטי תמונות שמאיטות את האתר באופן משמעותי ולבצע כיווץ סלקטיבי עבור אתרים קיימים.

החיסרון של Smush הוא שלא מעט אפשרויות מתחבאות תחת גרסת הפרו. לדוגמה, בגרסה החינמית לא ניתן לכווץ את הקובץ בגודל המקורי אלא רק את העותקים שוורדפרס יוצר. גם האופטימיזציה מסוג lossy שגרסת הפרו מציעה היא טובה יותר.

לבסוף, תכונה ייחודית של גרסת הפרו היא  שרת CDN מובנה. זאת ללא התקנת תוספים נוספים או שימוש בשירות חיצוני.

בניגוד לשני התוספים האחרים, התמחור של גרסת הפרו הוא לפי מספר האתרים ללא מגבלה על מספר התמונות שניתן לעבד. חבילה לאתר אחד עולה 6$ לחודש ובלי מגבלה עולה 24$ לחודש. יש גם אפשרות לקנות חבילות משולבות עם תוספים אחרים שתורמים למהירות האתר.

Optimole

Optimole הוא ללא ספק התוסף הכי משוכלל כאן: מלבד כיווץ עם או ללא אובדן איכות ו"טעינה עצלה", הוא מאתר אוטומטית את מהירות החיבור ושולח תמונה באיכות מתאימה אל הגולש. למעשה הוא תומך אפילו במסכי הרטינה של אפל. עוד אפשרות חביבה היא הוספה של "סימן מים" (Watermark) באופן אוטומטי לתמונות כך שאתם לא צריכים להעביר אותה בפוטושופ.

מכיוון שבניגוד לתוספים האחרים, אופטימול מתבסס על שליחת התמונה בזמן אמת דרך CDN  בכל הגרסאות שלו, התמחור הוא לפי כמות המבקרים באתר. הגרסה החינמית מתאימה לסדר גודל של 5,000 מבקרים בחודש. כלומר, בערך 166 מבקרים ליום. אופציה זו טובה לאתרי תדמית קטנים מאוד.

החבילה הקטנה ביותר בתשלום עולה כ-20$ לחודש והיא תכפיל את התנועה פי 5, כך שהיא מתאימה לאתרים בסדר גודל בינוני. יש גם חבילות שמיועדות לאתרים גדולים מאוד עם תנועה של מיליוני גולשים בחודש ואפשרות לשלוח את התמונות לגולש מדומיין מותאם אישית.

למרבה הפלא, Optimole הוא גם התוסף הכי קל לשימוש. לאחר ההתקנה הוא יתחיל לבצע אופטימיזציה לתמונות באתר ויגיש אותן מהשרתים שלו. מעבר לכך אתם לא צריכים לעשות שום דבר.

תמונה שעברה אופטימיזציה עם optimole

אז באיזה פלאגין לבחור?

השאלה באיזה פלאגין לבחור תלויה בקלות השימוש והמטרה אותה אתם רוצים להשיג: אם כל מה שאתם צריכים זה תוסף שמטפל בתמונות והאתר שלכם משרת פחות או יותר קהילה הומוגנית של גולשים מבחינת מיקום גאוגרפי, אתם בהחלט יכולים לבחור בין Imagify לבין Shortpixel ששניהם זולים למדי.

אם יש לכם אתר גדול יותר והמהירות היא קריטית בשבילכם ולא רק כדי לרצות את גוגל, אז Optimole או Smush הם הבחירה הנכונה עבורכם. Optimole הוא קצת יותר נוח לשימוש למרות שהחבילות הגדולות שלו יכולות להיות מאוד יקרות.

מוכנים להתקדם?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעזור