כתובת אתר ידידותית (Friendly URL)

מה זה Friendly URL?

כאשר אנו גולשים באתר אינטרנט מסוים ועוברים בין העמודים שלו נוכל לראות בדפדפן למעלה את כתובת ה-URL של אותו עמוד שאנו מבקרים בו. אנו יודעים שכתובת דומיין (כתובת האתר) מורכבת מהקדמה www. שם האתר/הדומיין הנבחר על ידי בעלי האתר וסיומת, לדוגמה: co.il או com (יש סיומות רבות). כתובת אתר ידידותית מתייחסת למעשה לאופן שבו הכתובת נראית לעמוד פנימי באתר וכוללת / ואת תוספת הכתובת שבחרתם.

לדוגמה: עמוד מילון המונחים באתר מסה מדיה שלנו נמצא בכתובת הזו:

masamedia.co.il/seo-glossaire

נראה יפה ומסודר נכון?

ובכן אם במקום seo-glossaire היה רשום רצף של אותיות ומספרים, סימנים או מרווחים מוזרים – היה לכם קשה לזכור את זה, פחות נעים לצפות בזה וזה אפילו היה יוצר בעיות לבעל האתר מבחינת הקידום האורגני של העמוד.

לכל עמוד פנימי באתר שלכם יש כתובת ייחודית משלו, כזו שמסמלת אותו ומציגה לגולש את האפשרות לבקר באותו עמוד. הרי שאם 2 עמודים או יותר מפנים לאותה כתובת עמוד רק עמוד אחד יוצג והאחרים לא. כתובת האתר ניתנת לבחירת בעל האתר בדרך כלל באמצעות מערכת הניהול של האתר באופציית עריכת העמוד/הפוסט. ניתן לבחור כתובת באנגלית או בעברית.

האם לבחור כתובת באנגלית או בעברית?

כתובת אתר ידידותית חשובה מאוד לקידום האורגני של האתר שלכם ולכן רבים חושבים כי מתן שם עמוד בעברית אמור להראות לגוגל יותר בבירור במה האתר עוסק אולם כאשר נרצה לקשר אל העמוד הזה במייל או ברחבי הרשת, הכתובת העברית תתחלף במקבץ גדול של מספרים וסימנים שונים כך שזה גם לא יהיה אסתטי ונעים לקשר לשם וגם עשוי לבלבל מאוד את גוגל. לכן האופציה המומלצת ביותר היא הזנת כתובת עמוד באנגלית. פשוט השתמשו בתרגום חופשי של הביטוי מעברית לאנגלית וזה אמור להיות מספיק.

אורך הכתובת

אל תשכחו שכתובת העמוד הפנימי שלכם היא חלק מכתובת האתר שלכם ולכן היא גם ככה ארוכה. השתדלו לא לכלול כתובת ארוכה מדי לעמוד שלכם. בין מילה ל-3 מילים המחוברות במקף (-) יהיה בהחלט המומלץ ביותר. אם אין ברירה התקדמו גם ל-4-5 מילים.

מוכנים להתקדם?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעזור