הפנייה (Redirection)

מהי הפניה של עמוד אינטרנט?

תארו לכם מצב שבו אתם רוצים לשנות את שם המותג שלכם ובכך לשנות את כתובת הדומיין של האתר שלכם. לאורך השנים השקעתם בקידום האורגני של האתר הרבה מאוד כסף, האינטרנט מפוצץ קישורים לאתר שלכם ומעבר לדומיין חדש או שינוי כלשהו בדומיין הנוכחי יכולים בהחלט להוות אתגר לא פשוט.

הרי, אם אתם עוברים לכתובת חדשה, כל הכוח של הקישורים הרבים באינטרנט המקשרים לאתר שלכם – לא יקשרו כבר לכתובת החדשה שלכם אלא לכתובת הישנה שלו. אם יש מאות, אלפי או עשרות אלפי קישורים שכאלה – אתם כמובן לא תתחילו לפנות לכל בעלי האתרים בתקווה לשנות את הקישורים לעמודים החדשים. לא הגיוני לעשות את זה. הפתרון יהיה במקרה כזה לבצע הפניה של העמודים בכתובת הישנה לכתובת החדשה שלכם.

אילו סוגי הפניות יש?

ההפניות שאנו רוצים לדבר עליהן היום יהיו הפניות 301 והפניות 302. ההפניות די דומות אך בעלות משמעויות שונות בעיני גוגל ולכן חשוב לבצע את ההפניה הנכונה מבחינתכם. הפניה היא בהחלט ניתוב מחדש של תנועת הגולשים מכתובת אחת לאחרת. כך למשל אם הדומיין הישן שלכם היה: masamedia.co.il ורציתם להפנות את הגולשים הנכנסים לכתובת הזו לאתר החדש שלכם, לדוגמה: masamed.co.il אז תצטרכו לבצע הפניה בין הכתובת הישנה לכתובת החדשה.

הפניית 301

לאחר ביצוע ההפניה, הגולש שיכנס לכתובת האתר הישנה יגיע אל הכתובת החדשה. שימו לב כי תצטרכו לקשר כל עמוד באתר הישן שלכם לעמוד החשד המקביל שלו בכתובת החדשה. כלומר, אתם לא רוצים לקשר את כל עמודי האתר הישן לדף הבית בכתובת החדש שלכם. לדוגמה אם יש עמוד באתר העוסק נניח בקידום אתרים בכתובת masamedia.co.il/seo אז נצטרך לקשר אליו לעמוד העוסק בקידום אתרים המקביל לו בכתובת החדשה: masamed.co.il/seo כדי שהוא ישמור על הכוח של הקישורים והקידום שצבר בכתובת הישנה.

הפניות 301 הן בעצם הפניות קבועות בעוד שהפניות 302 הן הפניות זמניות. כאשר אתם רוצים שגוגל יאנדקס את הכתובת החדשה שלכם תצטרכו לבצע הפניה 301 שהיא הפניה קבועה. אם תבצעו הפניה 302 גוגל עדיין יאנדקס את כתובת האתר הישנה שלכם, אלא אם כן הם יראו שההפניה שגויה.

מתי נרצה לעשות שימוש בהפניות 301?

בדרך כלל נרצה לבצע את ההפניות כאשר האתר שלנו משנה כתובת כמו בדוגמה שהזכרנו במאמר עד כה. לעתים נרצה לבצע הפניות כאשר נבצע שדרוג לאתר או החלפה של מערכת הניהול כאשר במקרים כאלה ואחרים לא יהיה ניתן לשמר את מבנה הכתובות הישנים בשל כך. אפשרות נוספת לביצוע 301 היא כאשר עמוד מסוים באתר שלנו שונה גם כן. לדוגמה אם קראנו לעמוד באתר שלנו: masamedia.co.il/keywordtoolplanner וקישרנו אל העמוד הזה ממקורות שונים ברחבי האינטרנט ואז החלטנו לקצר את הכתובת ל: masamedia.co.il/keywordtool איננו רוצים שכל הקישורים שלנו ילכו לאיבוד או יקשרו לעמוד שגיאה וכן נרצה לשמר את הכוח שלהם ולכן נבצע הפניה 301 מהכתובת הקודמת לכתובת החדשה.

איך מבצעים הפנייה 301 ו-302?

את ההפניות ניתן לבצע ב-2 דרכים עיקריות מומלצות: האפשרות הראשונה היא דרך קובץ htaccess הנמצא בשרת שלכם )מומלץ להיעזר במתכנת מקצועי במקרה כזה אלא אם אתם בטוחים במה שאתם עושים). האפשרות השנייה, במידה והאתר שלכם מבוסס על מערכת הניהול של וורדפרס, היא לעשות שימוש באחד התוספים הקיימים, כמו למשל Redirection המאפשר לבצע בקלות את ההפניות דרך הממשק שלו. ישנן אופציות נוספות לבצע הפניות 301 ו-302 כמו למשל שימוש בג'אבה סקריפט או תג Meta Refresh אך אלה פחות מומלצים, הן מבחינת גוגל והן מבחינת שמירה על כוח הקישורים והקידום שצברתם.

מוכנים להתקדם?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעזור