בדקנו את ארבעת תוספי הקאש המובילים בשוק – מה כל אחד מהם מציע ומי הכי מהיר?

האצת אתרי אינטרנט באמצעות זיכרון מטמון (Cache) הפכה בשנים האחרונות לנושא שמדברים עליו המון. יש לכך שתי סיבות עיקריות:

 1. ככל שחיבורי האינטרנט נעשים מהירים יותר, כך גם הציפייה היא שאתרים יעלו מהר יותר. לגולש לא משנה אם הוא גולש לאתר מקומי או אתר בינלאומי, שניהם צריכים לעלות מהר.
 2. גוגל מתחשבת היום יותר ויותר במהירות האתר וכבר הודיעה על כך שמהירות אתר הוא מדד שנלקח בחשבון באלגוריתם הדירוג (Ranking Factor).

רגע, אבל לדפדפן עצמו יש קאש, לא?

בהחלט, אבל קיימים הבדלים בדרכי הפעולה בין האופן בו הדפדפן מפעיל אותו לבין האופן בו הוא מופעל מצידו של אתר האינטרנט (או השרת):

קאש שעובד דרך הדפדפן של המשתמש שומר חלק מהקבצים של האתר באופן זמני על גבי המחשב של המשתמש. בדרך כלל אלו הקבצים הקבועים ולא הקבצים שמשתנים. לכן ככל שהאתר יותר דינאמי כך התהליך הזה פחות אפקטיבי.

מעבר לכך, לבעל האתר יש פחות שליטה באופן בו הדפדפן של הגולש יתנהג. האתר אמנם יכול לבקש מהדפדפן לשמור קבצים מסוימים לתקופת זמן מסוימת, אבל זוהי בקשה ולא הוראה. לדוגמה, חלק מהדפדפנים מתעלמים מבקשות לשמירה של מידע רגיש המאוחסן ב"עוגיות".

קאש בצד השרת הוא קאש שתפקידו להפוך את שליחת המידע ממנו אל המחשב של הגולש למהיר יותר באופן אקטיבי. לדוגמה, השרת יכול לשמור דפים שכבר עברו עיבוד. אם יש סקריפטים או קבצים שמאחסנים קוד כמו קבצי ג'אווה סקריפט או קבצי עיצוב, אפשר לכווץ גם אותם באופן דומה לכיווץ של תיקיה על המחשב כקובץ Zip.

התוספים עליהם נדבר כאן

כאשר אנחנו מדברים על תוספי קאש, לכל אחד מהם עשויות להיות אפשרויות שונות לטיפול בקאש.

התוספים הנחשבים ביותר וגם מבין המהירים ביותר שבחרנו הם  Comet Cache, WP Rocket ו – W3 Total Cache . בנוסף הוספנו לרשימה גם את ezCache שהוא תוסף ישראלי. ezCache נוצר על ידי Upress, חברה אחסון שמתמחה באחסון של אתרי וורדפרס.

ezCache

ezCache הוא אולי לא התוסף הכי ידוע, אבל התמיכה שלו בעברית היא הטובה ביותר ולכן הוא מתאים למי שלא רוצה להסתבך עם יותר מדי הגדרות טכניות. ברגע הפעלת התוסף מופעלות מספר תכונות כברירת מחדל המתאימות לרוב המשתמשים.

מבחינת יכולות, ezCache הוא סטנדרטי יחסית וכולל שמירת קבצי HTML שעובדו על ידי השרת, כיווץ של קבצי CSS ו-JS ואפשרות לקבוע את משך שמירת המטמון (הן על השרת והן בדפדפן של הגולש). יש גם קישור לשירות speedom לבדיקת מהירות (לא קשור לתוסף).

יתרון נוסף של ezCache נעוץ בכך שרוב האפשרויות שלו הן בחינם. בגרסת הפרו יש אפשרות דחיסה טובה יותר לקבצי CSS ו-JS, כמו גם שמירה אוטומטית של תמונות בפורמט מכווץ (WebP) בענן. גרסת הפרו כשלעצמה היא זולה למדי ועולה כ-15$ לשנה כשיש תקופת ניסיון ל-30 יום. אם האתר שלכם מאוחסן ב-uPress אתם למעשה מקבלים אותה בחינם.

ezcache

שווה להזכיר שיש כמובן גם תוספי WebP חינמיים ופתרונות אחרים לכיווץ תמונות.

WP Rocket

"רוקט" נחשב לאחד התוספים היותר מקצועיים בשוק ויש לו רשימת תכונות מרשימה למדי. לעומת ezCache הוא מציע לא מעט יכולות נוספות:

 • אינדוקס מהיר יותר על ידי מנועי חיפוש של דפים קיימים
 • אימות שהקאש מעודכן באמצעות מפות אתר (תומך בכל הפורמטים הנפוצים)
 • ניקוי של מסד הנתונים המשמש את האתר לרנדור של העמודים
 • "טעינה עצלה" – טעינת התמונות למחשב של המשתמש רק כשהוא מגיע לחלק הרלוונטי בעמוד וגם טעינת סקריפטים בסוף העמוד כך שיעלה מהר יותר
 • שימוש ברשת להפצת תוכן (CDN)
 • האצת ה-DNS (מציאת האתר על פי הכתובת שלו)
 • תמיכה באתרים מרובים במערכת וורדפרס (מולטי סייט)

כמו ezCache, כך גם WP Rocket ידידותי למתחילים ומציג מסכי סטטיסטיקה בלי צורך להגדיר הגדרות נוספות. יחד עם זאת, אפשר כמובן לשלוט בהגדרות מתקדמות, אך הדבר דורש יותר ידע ושימוש בתיעוד של התוסף.

כך זה נראה:

מבחינת מחירים, ל-WP Rocket אין מודל חינמי, אך המודל הסטנדרטי הוא לא מאוד יקר, כ-49$ לשנה לאתר אחד. יש החזר של 14 יום, אך לא מצב ניסיון (Trial).

אם לוקחים בחשבון את עושר התכונות שלו, הוא לא פחות משתלם מ-ezCache ואולי אפילו יותר.

Comet Cache

Comet Cache הוא תוסף חינמי עם גרסת פרו אופציונלית.  הגרסה הרגילה מציעה שליטה בקאש של הדפדפן ושמירת דפי HTML עבור דפי הקטגוריות, הפוסטים התגים והעמודים הסטטיים. יש גם אפשרות לקבוע הגדרות קאש נפרדות עבור בוטים של מנועי חיפוש ועבור מי שמגיע מדומיינים ספציפיים.

יש להדגיש שגרסה זו אינה תומכת ב-CDN או כיווץ של קבצי סקריפטים ו-CSS

גרסת הפרו מציעה עוד כמה אפשרויות מעניינות:

 • הגדרות קאש שונות על פי המכשיר בו נעשה שימוש (מחשב, טלפון חכם וכו')
 • קאש גם למנהלי אתרים ומשתמשים רשומים עם גישה מוגבלת לדפים עבור יתר המשתמשים.
 • אינטגרציה משופרת עם שרתי אפאצ'י (כמעט כל השרתים המפעילים את וורדפרס)
 • שליטה בהגדרות הקאש או מחיקה שלו ברמת הדף הבודד
 • כיווץ של קוד HTML גם אחרי שעבר רינדור
 • שליטה בבלוגים בנים ורשתות של אתרים (מצוין ל-SEO)

הממשק פשוט למדי לשימוש, אם כי הוא רחוק מלהיות אלגנטי:

מבחינת מחירים, המחיר של Comet Cache הוא תחרותי למדי ומתחיל מ-40$ לאתר אחד לכל החיים עם שלוש שנות תמיכה טכנית, 99$ לשלושה אתרים ו-139$ למספר בלתי מוגבל של אתרים.

בסיכומו של דבר, מדובר בתוסף מומלץ ביותר גם עבור מי שלא מתכוון לשלם כלל, ובניגוד ל-ezCache, הוא השתתף במבחני מהירות בינלאומיים ונחשב לאחד מן התוספים היותר מהירים.

W3 Total Cache

"טוטאל קאש" הוא אחד מהתוספים היותר מתקדמים ומשתלמים, אך לעיתים זה מגיע על חשבון הנוחות והידידותיות שלו למשתמשים חדשים. כאשר תתקינו אותו, תוכלו לשים לב שהוא יוסיף לכם תפריט ארוך מאוד בחלק של ההגדרות בוורדפרס. יש אמנם הגדרות מסוימות שמופעלות, אבל כדי ליהנות מכל היתרונות שלו כן תצטרכו לעבור בין כל המסכים ולבצע הרבה מאוד הגדרות ידניות.

למרבה המזל, יש ברשת לא מעט מדריכים כיצד להתקין אותו, חלקם אפילו בעברית. מבחינת יכולות, הוא דומה מאוד לאלו של Comet Cache, אבל יש לו עוד כמה יכולות בלעדיות:

 • כיווץ של גרסאות AMP של האתר (פורמט של קוד בסיסי יותר לאתרים שפועלים במובייל)
 • תמיכה בכיווץ של תוצאות חיפוש פנימיות בתוך האתר
 • אפשרות להטמיע קטעי JS במקום לשלוף אותם מקבצים חיצוניים (כל פניה לקובץ חיצוני מאטה את האתר)
 • אפשרות לעשות שימוש בפרוקסי הפוך (מצב שבו הספריות באתר מסודרות על כמה שרתים שונים)

גם כאן קיימת גרסת פרו בעלות של 8.25$ לחודש, אך היא מציעה בעיקר תכונות למשתמשים מתקדמים ואם האתר שלכם לא מאוד כבד (ובהנחה שאתם לא מעסיקים מפתח), גרסת הבסיס בהחלט אמורה להספיק לכם.

לסיכום, מדובר באחד התוספים היותר עוצמתיים שיש ובמיוחד אם לוקחים בחשבון שהוא חינמי למחצה. אם אין לכם בעיה לקרוא מספר מדריכים על השימוש בו ולנווט בממשק העמוס, אין ספק שזוהי אחת האפשרויות היותר טובות.

w3 total cache

אז איזה תוסף הכי מהיר?

על פי מבחני מהירות מעודכנים, התוספים הכי מהירים הם WP Rocket  ו-Comet Cache. למרבה הצער, ezCache לא צבר מספיק פופולריות כדי שיהיה אפשר לבצע עליו מבחני מהירות אובייקטיבים, אבל עם המחיר המפתה שלו ובהנחה שאתם פונים לגולשים מישראל, הוא עשוי להספיק לכם.

בכל מקרה, חשוב לזכור שהשיפור במהירות תלוי בלא מעט פרמטרים כמו למשל מבנה האתר, האפקטיביות של הקוד שמפעיל אותו, השרת עליו הוא רץ וכו'. לסיכומו של דבר, אם יש לכם אתר וורדפרס, חבל מאוד שלא תשתמשו לפחות בתוסף קאש אחד בסיסי. אם תוסף מסוים יהיה בעייתי עבורכם או שהשיפור במהירות לא יורגש, תמיד תוכלו לנסות את אחד מהאחרים. בהצלחה!

מוכנים להתקדם?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעזור