התנערות מקישורים (Disavow links)

מתי כדאי לתנער מקישורים?

אחד הדברים שהכי עוזרים לגוגל להעריך את האתר שלנו ואת האיכות שלו הוא קישורים נכנסים מאתרים אחרים. גוגל מתייחס אל הקישורים הללו כהמלצות. באופן כללי, ההיגיון אומר שאם האתר והתכנים בו טובים – יותר אנשים ישתפו אותו וימציצו עליו וזאת הסיבה שלקישורים יש משקל רב כל כך.

הבעיה היא שלעתים הקישורים הללו עשויים גם לפגוע באתר שלנו, להזיק לקידום ואף לגרום לענישה מצד גוגל. כך למשל במידה ורכשתם קישורים באיכות ירודה, מאתרים לא רלווטיים או עם פיזור אנקור טקסט לא טבעי. יתכן ומדובר בקישורים שאתם בניתם, שנבנו עבורכם בצורה לא מקצועית או קישורים שנבנו בזדון על מנת לפגוע במיקומי האתר שלכם (Negative SEO).

ההנחייה של גוגל אומרת שבמידה וזיהיתם קישורים רעילים שלדעתכם פוגעים באתר שלכם ונוצרו ללא ידיעתכם, עליכם ליצור קשר עם בעל האתר ולבקש ממנו להסיר אותם. רק לאחר שכל הניסיונות לא צלחו, אתם יכולים לפנות לאפשרות האחרונה ולהתנער מהקישורים הללו באמצעות ה-Disavow Tool.

דחיית קישורים באמצעות Disavow Tool

Disavow Tool של גוגל הוא כלי המאפשר לכם להתנער מקישורים על ידי דיווח לגוגל אודות קישורים שלדעתכם הם בעייתיים ועלולים להזיק למיקומי האתר. מה שאתם רוצים בשלב הראשון הוא ליצור רשימה של כל הקישורים השליליים. את רשימת הקישורים הבעייתיים תוכלו לאתר באמצעות כלים שונים כמו Ahrefs או Majestic, Semrush או כלי מנהל האתרים של גוגל.

לאחר שיש בידכם את הרשימה, תוכלו לבחור האם לבקש מגוגל להתעלם לחלוטין מכל הקישורים המגיעים מדומיין מסויים או רק קישור ספציפי מעמוד כלשהו. חשוב לעשות את ההפרדה שכן יכול להיות מצב שבו למשל יש לכם קישור בעייתי מבלוג כלשהו של blogger, אך אתם לא רוצים שגוגל יתעלם מכל הקישורים שמגיעים לאתר שלכם מ-blogger (ישנם בלוגים רבים ואיכותיים שבנויים על הפלטפורמה), אלא רק מהבלוג הספציפי שמקשר אליכם או מהעמוד הספציפי בבלוג שמקשר אליכם.

לאחר מכן פתחו קובץ טקסט פשוט ובכל שורה הזינו כתובת אחת בלבד. על מנת לדחות קישורים מהאתר כולו, הזינו בשורה את המילה domain: ואת שם האתר שתרצו להתנער ממנו. לדוגמה: domain:badlink.co.il

אם ברצונכם להתנער מקישור ספציפי, הזינו אותו במלואו בשורה נפרדת כך: https://spam.example.com/stuff/paid-links

כל כתובת אתר או קישור ספציפי אמורים להיות בשורה נפרדת. לאחר שסידרתם את כל הכתובות בקובץ טקסט פשוט, תוכלו להעלות אותו ולסיים את התהליך.

שימו לב כי גוגל שומרת לעצמה את הזכות לאילו קישורים להתייחס ומאילו קישורים להתעלם גם לאחר שתבקשו להתנער מקישורים מסויימים. כמו כן, צריך להיות זהירים מאוד עם הקישורים שמבקשים לדחות, מכיוון שהרבה פעמים קישורים שנראים לכם בעייתים, דווקא עוזרים בצורה כזו או אחרת והסרתם עלולה ליצור אפקט הפוך ממה שרציתם. אנו ממליצים להתנער מקישורים רק לאחר התייעצות עם מקדם אתרים מקצועי ובתנאי שזיהיתם ירידה משמעותית במיקומי האתר שבאה במקביל להיווצרות כמות גדולה של קישורים רעים.

מוכנים להתקדם?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעזור